MANGA

Krótkich serii małe podsumowanie – część 1

27 stycznia 2021

Happy New Year! Witaj w 2021 roku, ale ten czas leci. Ledwo szykowałam się na święta a teraz żyję trwającym właśnie karnawałem A później to wiadomo, dlatego na razie zostańmy w klimacie. A skoro o klimacie mowa to zapraszam do artykułu

Ile razy myślałeś czytając niektóre serie, że „Boże czemu ona taka głupia?”, „Po co tak komplikować?”,  czy „Przecież przedstawiona historia mogła być krótsza i wyszłoby jej to na zdrowie”. Daj znać w komentarzu, ale ja takie przemyślenia miałam setki, jak nie tysiące razy. Dlatego dzisiaj przedstawię dwie serie, które może nie są wybitne, ale umilą nie jeden zimowy wieczór. A co najważniejsze nie zmęczą i zostały wydane w naszym kraju!

Jigoku no Enra

Polski tytuł: Enra z piekła rodem
Autor: Chie Samada
Status: Zakończona (4 tomy)
Gatunek: komedia, shoujo,romans, dramat,  supernatural
Wydana w Polsce: TAK przez Wydawnictwo Waneko
Ocena MAL: 6/10

Opis fabuły

Szesnastoletnia Komachi chce pójść w ślady rodziców pracujących jako prokurator i adwokat. Stara się zawsze postępować sprawiedliwie i nigdy nie odmawiać nikomu pomocy. Dziewczyna prowadzi szczęśliwe życie do momentu, gdy na jej drodze pojawia się Enra, jedno z dzieci Wielkiego Enmy, Pana Piekieł. Enra naznacza Komachi jako Grzesznicę za zbrodnie, które ma popełnić w przyszłości. Czy Komachi zdoła udowodnić swoją niewinność i odwieść Enrę od zesłania jej w czeluści piekła, gdzie będzie cierpieć za grzech, o którym nawet nie pomyślała? Jak w ogóle znalazła się na liście Grzeszników i została wplątana w wyścig o piekielny tron?!

Moja ocena

Dzisiejsze zestawienie zaczynamy od propozycji, którą przedstawiało Waneko. Jak można wywnioskować z opisu fabuły, zagłębimy się grzeszników i mitologii japońskiej. Pierwsi, do których ma należeć Komachi będą przewijać się przez całą fabułą, bo jak można zgadnąć główna bohaterka nie tylko będzie odsuwać od siebie podejrzenia grzechu, ale pomagać innym potencjalnym ofiarom. Czyli będzie to takie swoiste „grzesznik rozdziałowy”. Co mnie się podobało w tym bardzo utartym schemacie to to, że można ujrzeć postaci przed dokonaniem zbrodni. Pozwala to ujrzeć motywy i kontekst popadnięcia w niełaskę, co często będzie pokazywać Czytelnikom, ale i głównym bohaterom, że każdy przeżywa słabości i może się pogubić w życiu popełniając przy tym czyn, o którego sam siebie by nie podejrzewał. Skoro już wspomniałam o głównych bohaterkach to pokrótce ich przedstawię. Główna bohaterka Komachi to osoba o dużym kręgosłupie moralnym i etycznym nauczona przez swoich szanowanych rodziców, aby zawsze postępować właściwie i zgodnie z prawem. Mimo, iż mogłoby się wydawać, że będzie do bólu irytująca po głębszym zapoznaniu ukazuje się osobą niezwykle emocjonalną i wrażliwą na ludzi. Co udowadnia za każdym razem, kiedy dowiaduje się o nowym potencjalnym grzeszniku pragnąc mu pomóc i wierząc w jego/jej niewinność do samego końca. Drugim ważnym elementem fabuły jest Enra, jeden z synów wielkiego boga Enra, który skazywał grzeszników na wieczne potępienie. Enra dorastając w piekle i widząc wiele dusz potępionych przestał wierzyć w ludzkość (w sumie trochę się mu nie dziwię każdy by w takim miejscu zwariował). Dlatego w jego postępowaniu nie ma litości i za każdym razem powtarza, że w ludzi nie warto wierzyć, bo są źli. Oczywiście spotkanie z Komachi i jego „potencjalnymi ofiarami” zmieni jego stosunek. Ale o tym przekonasz się czytając pozycję. Warto również nadmienić, że oprócz bohaterów i grzeszników poznamy rodzeństwo Enry. Nie zdradzę jak wpłyną na fabułę, dlatego zachęcam do zapoznania się z niniejszą pozycją.

Jingoku no Enra to manga, która przemówi do wielu czytelników, dzięki wpleceniu w świat fantasy, często dość wyolbrzymionych sytuacji. Ukazuje, że każdy może się w życiu potknąć i dlatego ważne jest, aby mieć przy sobie takie osoby, które nas uratują, bądź pomogą w naprawieniu wyrządzonego zła.

Watashi no Ookami-kun

Polski tytuł: Jego wilczy sekret
Autor: Yoko Nogiri
Status: Zakończona (4 tomy)
Gatunek: komedia, shoujo,romans,  supernatural
Wydana w Polsce: TAK przez Wydawnictwo Studio JG
Ocena MAL: 7/10

Opis fabuły

Komugi Kusonoki ze względu na pracę swojej matki zmuszona jest przeprowadzić się z Tokio na Hokkaido, aby zamieszkać ze swoim ojcem. Przenosiny z ogromnej metropolii do małej miejscowości stara się traktować jako szansę na nowy start, ponieważ w poprzedniej szkole była obiektem prześladowań ze strony koleżanek. Gdy więc na pierwszej lekcji jej sąsiadem z ławki obok zostaje Yuu Ookami, największy przystojniak w szkole, Komugi panicznie stara się trzymać go na dystans, nie chcąc narazić się jego potencjalnym fankom. Jak na złość chłopak bardzo chciałby się z nią zaprzyjaźnić, tłumacząc, że dziewczyna… smakowicie pachnie. Pomimo tak nietypowego początku znajomości, z czasem wydaje się, że jest w tym materiał na przyjaźń. Do czasu, gdy pewnego dnia Komugi niechcący odkrywa niezwykły sekret nowego kolegi i przerażona zdaje sobie sprawę, że jej życie już nigdy nie będzie takie, jak przedtem…

Moja ocena

Czas na drugą i ostatnią pozycję dzisiejszego zestawienia. Dalej kontynuuje klimat fantasy, co można już wnioskować po samym tytule mangi, ale zacznę od początku. Z opisu serii dowiedzieć się można, że obserwować będziemy życie Komugi, która z Tokyo przeprowadza się na wieś i zaraz po tym wpada „w sidła” szkolnego przystojniaka. Ot normalnie pewnie by się ucieszyła, ale po jej przeżyciach woli trzymać się z dala od kłopotów. A te jak sądzi zagwarantuje je jej nowy kolega z ławki obok, no tak narażenie się dziewczynom z nowej szkoły, które wprost za nim szaleją to nie będzie dobry wstęp do jakiejkolwiek relacji(?). No cóż w tym aspekcie Komugi nie myśli się bardzo, problem w tym, że Yuu przysporzy jej kłopotów, których nawet w najśmielszych snach nie wyobrażała, ponieważ tak naprawdę…. Tutaj spuszczę przysłowiową zasłonę milczenia, gdyż nie będziemy spojlerować. Chociaż… nie zostawmy to tak jak jest Jedno jest pewne spotkanie z jegomościem i jego kolegami zmieni wiele w życiu naszej bohaterki na lepsze. Komugi zacznie odnajdywać i kochać siebie, dzięki czemu otworzy swoje serce na innych. Dzięki czemu znajdzie miłość, której tak każdemu człowiekowi potrzeba.

Watashi no Ookami-kun to opowieść o relacjach nie tylko z innymi, ale z samym sobą. To ciepła opowieść z elementami fantasy, która ogrzeje nasze serca w zimowe dni.

Podsumowanie

No i co mam nadzieję, że było krótko, zwięźle i na temat(?) No dobra może krótko nie było, ale się starałam Jak zwykle czekam na komentarze i do zobaczenia w kolejnym wpisie.

Ściskam :*

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply