MANGA

Dostałam drugą szansę i nie zmarnuje jej! – manhwa edition

4 maja 2021
dostałam-drugą-szanse

4 maja! Data oznaczająca jedno długi majowy weekend się skończył, maturzyści dzisiaj rozpoczynają pisać egzamin dojrzałości, a ja mam imieniny Tak, wiem ta ostatnia wiadomość była szczególnie potrzebna

Jak się już pośmialiśmy to zapraszam na koreańską edycję „Dostałam drugą szansę…”, w której przedstawię moje TOP 3 (?) z tego gatunku. Jeśli nie udało Ci się przeczytać edycji mangowej to spokojnie znajdziesz ją TUTAJ. Dopóki jeszcze mam głos, taki luźny, to chce dopowiedzieć, że pozycji w tym duchu w manhwach jest naprawdę dużo, dlatego postanowiłam wybrać tylko moje ulubione. Ale zachęcam żebyś sam sprawdził resztę, bo naprawdę wybór jest; i tak szczerze o wiele większy niż w kanonie japońskim. W takim razie nie przedłużając zapraszam do przeczytania o trzech (?) kobietach, które wróciły w czasie by naprawić swoje błędy.

Lady Baby

calliope-dukeAdaptacja Novelki: TAK
Autorzy: Ju hyeon (fabuła), Pingmin (rysunki)
Status: W trakcie wydawania
Gatunek: reinkarnacja, shoujo, drama, fantasy, romans
Wydana w Polsce: NIE
Ocena MAL: 8/10

Opis fabuły

Calliope ucierpiała z powodów niezależnego od niej przeznaczenia i wielu wypadków. Jej rodzina została zamordowana, a trwająca wojna zakończyła jej życie, ale cofnęła się w czasie, do momentu jej narodzin?! Podczas gdy Calliope powoli dorasta, pozostaje pytanie czy będzie w stanie dowiedzieć się, kto zabił jej rodzinę i powstrzymać ich na czas?

Moja ocena

Calliope to pierwsza bohaterka, dzisiejszego wpisu a zarazem pierwsza moja manhwa ukazująca motyw powrotu do przeszłości (zbieżność nazw przypadkowa), nic więc dziwnego, że znalazła się w zestawieniu, ale to nie jedyny powód jej obecności. I jednocześnie ciekawy, ponieważ bohaterka odradza się jako niemowle, czyli zaraz po swoim urodzeniu odzyskuje świadomość. Jest to naprawdę zabawne z tego względu, że ledwo się porusza a mentalnie jest około trzydziestolatką, którą notabene adoruje cała rodzina i gdy FL w wieku niespełna roku dziękuje im za opiekę i miłość od razu myślą, że jest ona geniuszem Jak już wspominałam o rodzinie się zagłębię w temat, ponieważ to dla nich Calliope będzie się najbardziej starać – w przeszłości jej rodzina została wymordowana/umarła, a ona została całkiem sama. W rodzinie FL znajdą się mama – pani domu, tata – wojskowy, dwóch starszych braci (nie bójcie się na okładce to żaden z nich) oraz niania. Moim zdaniem jest to najbardziej crazy – ale w takim pozytywnym znaczeniu – przesłodka mieszanina charakterów, którzy ubóstwiają swoją „małą” dziewczynkę. I to własnie tutaj będzie się rozgrywać samo serce fabuły, oczywiście, że będą intrygi oraz małe i większe incydenty, ale to relacja rodziny Rustichel będzie zawsze na pierwszym miejscu – w szczególności w okresie dziecięcym Calliope. Nie bój się nie zabraknie innych bohaterów, ale oni i ML pojawią się dużo później. Spokojnie warto na nich poczekać, bo również i oni wniosą do fabuły swoje 3 grosze. W szczególności będzie to książę Asteas (ML) – jak oni na siebie patrzą, miód na moje fangirl serce

Lady Baby to opowieść o tym jak doceniać i troszczyć się o swoją rodzinę, a także jak wielkim jest ona darem.

The Villainess Reverses the Hourglass

aria-asterope-asherAdaptacja Novelki: TAK
Autorzy: Sansobee (fabuła), Ant Studio (rysunki)
Status: W trakcie wydawania
Gatunek: reinkarnacja, shoujo, drama, fantasy, romans
Wydana w Polsce: NIE
Ocena MAL: 10/10

Opis fabuły

Po tym, jak jej matka prostytutka poślubiła hrabiego, Aria cieszyła się życiem pełnym luksusu, nękając swoją delikatną przyrodnią siostrę Mielle.
Kilka lat później Aria ma zostać stracona, gdy Mielle ujawnia, że podstępnie oszukała Arię, aby zbudowała złą reputację, która ostatecznie sprowadziła ją na szafot. W tym momencie Aria rozpaczliwie pragnie zmienić swój los i widzi przepiękną klepsydrę, która przenosi ją w przeszłość.
Teraz Aria może zniszczyć Mielle, używając tej samej taktyki przeciwko niej, jak na prawdziwą antagonistkę przystało. Moc klepsydry jest po jej stronie.
Czy Aria będzie w stanie zabrać wszystko od Mielle i czy jej działania zmienią przeszłość w sposób, którego nie potrafiła sobie wyobrazić?

Moja ocena

Podobno nie wolno niczego i nikogo faworyzować, jednakże ja sobie na to pozwolę, ponieważ gdybym miała wskazać must MUST READ serię ze wszystkich dzisiejszych była by to historia Arii. Wiem ocena 10/10 według MAL’owej skali to jest już jakiś wyznacznik, ale musiałam to napisać.

Aria wraca prosto ze stracenia do chwili, gdy już rok mieszka u nowego męża jej mamy i zaczyna swój plan działania. Pierwsze co to zaczyna zmieniać jak się zachowuje i prosi o prywatnych nauczycieli, by wyprzedzić Mielle i uzyskać uznanie wśród rodziny hrabiego i służby. Przy tym bardzo dokuczyć przyrodniej siostrze, jednakże po niewielkim czasie odkryje, że pierwsze co musi zrobić to sama zatroszczyć się o siebie. Jak tego dokona nie zdradzę, ale pieniądze zaczną spływać strumieniami Mogę zdradzić jeszcze, że bardzo pomocna okaże się nie tylko jej wiedza z poprzedniego życia, ale i mała, niepozorna klepsydra, która zaskakująco przypomina tą, którą Aria widziała przez odrodzeniem. Warto nadmienić, że w czasie swoich interesów spotyka głównego bohatera (będzie to zaskakująco szybko), który nie będzie szczędził Arii wyrazów uznania – więcej nie zdradzę przeczytaj i się przekonaj. Jeszcze powiem co nieco o relacjach – w przeciwieństwie do sytuacji Calliope jedną osobą, która będzie po stronie bohaterki jest jej mama. To pokazuje jak bardzo zaściankowe i dumna jest arystokracja, które gardzi pospolitymi ludźmi, a samo pławi się w luksusie. Pamiętaj o tym zdaniu podczas czytania manhwy, bo jest ono swoistą wskazówką w jaką stronę pójdzie fabuła. Spokojnie już nic więcej nie powiem i zabieram się do podsumowania.

Historia Arii pokazuje, że zanim chce się uzyskać uznanie i akceptacje u innych, musi się samemu na nią zapracować. Co więcej znać swoją wartość. Jeśli śledzisz mnie od dawna to możesz od razu skojarzyć, że o Iris z Koushaku Reijou no Tashinami również tak się wypowiadałam. I dobrze myślisz, chociaż mam wrażenie, że wydźwięk w tej pozycji jest jeszcze bardziej dosadny, ponieważ mamy do czynienia z reinkarnacją nie transmigracją. Potęguje to rozwój postaci Arii.

The Villainess Reverses the Hourglass to historia o znajdowaniu własnej wartości, ale także nietuzinkowa, ponieważ tak naprawdę tutaj mamy do czynienia z najlepszą antagonistką o jakiej dane mi było czytać. Tutaj oprócz przepięknego wątku miłosnego – power couple rulez – dostaniemy historię pełną intryg oraz gier umysłowych – wiem co mówię Aria dużo myśli

The Villainess Is a Marionette

cayena-dukeAdaptacja Novelki: TAK
Autorzy: Han Yi Rim (fabuła), Mangie (rysunki)
Status: W trakcie wydawania
Gatunek: reinkarnacja, shoujo, drama, fantasy, romans, isekai
Wydana w Polsce: NIE
Ocena MAL: 9/10

Opis fabuły

Cayena, Cesarska Księżniczka, była znana jako najpiękniejsza kobieta w Imperium. Była kobietą, która nie znała nic oprócz zła i luksusu. Skazana została jednak na ruinę: jej młodszy brat użył jej jako pionka, by zabezpieczyć miejsce na tronie, wydając ją za mężczyznę, który w szalonym napadzie agresji ją zabije.
Po śmierci budzi się i postanawia zmienić swój los:
– Bracie uczynię Cię Cesarzem!
– Siostro mówisz do mnie!?!
– Oczywiście, lecz mam warunek kiedy tak się stanie uczynisz mnie wolną!
Tak zaczyna się nowa opowieść o księżniczki Cayeny. Czy uda się jej uczynić brata Cesarzem i odejść na spokojną „emeryturę”? Czas pokaże.

Moja ocena

Zanim zacznę ocenę przedostatniej pozycji dzisiejszego zestawienia, to postanowiłam wyjaśnić parę spraw, bo jak się zaczyna obcować z mangą może być to trochę niejasne. Na początku śledzimy ostatnie chwile Cayeny jako księżniczki i jednocześnie antagonistki powieści, którą czyta pewna Koreanka. Po czym ginie ona (truck-kun strikes again) i znowu widzimy jak ona stała się Cayeną. Jednakże nie jest to wbrew pozorom isekai tylko reinkarnacja, otóż ta zabita Koreanka była wcześniej Cayeną tylko o tym zapomniała(!) Wiem, że może być to dla kogoś nie wygodne, że tyle zdradzam, ale szczerze na początku i ja się pogubiłam i wolałam wyjaśnić sprawę, żeby nie było niedomówień, że źle przyporządkowałam serię

Cayena wraca do przeszłości i postanawia stać się siłą samą w sobie i nie pozwolić się wykorzystać bratu, który by ją porzucił i wydał za męża szaleńca. Czyli postępuje z goła inaczej niż Aria, ona nie mści się na bracie (chociaż nie możemy być niczego pewni) tylko postanawia sama zawalczyć o swoją pozycję. Przenosi całą swoją wiedzę i doświadczenie z dwóch poprzednich żyć i powoli rośnie w siłę. By tego dokonać przejmę kontrolę w swoim pałacu, wyrzucając służących szpiegów i postanawia wyswatać swojego narzeczonego z inną (zgodnie z nowelą przeznaczonych dla siebie kochanków). Jaki skutek tej decyzji będzie to można się domyślić, ale nie będziemy tacy. Prawda Schematy i intrygi jakie będzie wprowadzać w życie dorównują tym, które prezentuje Aria – chociaż w przeciwieństwie do niej nie jest aż tak okrutna. A robi to wszystko dla jednego celu – wolności i odejścia z dworu królewskiego. Sama na dzień dzisiejszy nie wiem jak się potoczą dalsze losy Cayeny, ponieważ wypuszczono na razie zbyt mało rozdziałów, ale to co jest wskazuje na ciekawą mieszankę intryg.

Rzadko to robię, ale tutaj muszę, bo się uduszę, wspomnieć o kresce. Jak widać po coverze jest przepiękna, a musisz mi uwierzyć to tylko przedsmak tego co można ujrzeć. Mogę w szczególności wymienić tutaj bajkowe krajobrazy, czy sukienki – ale to w sumie mogłabym w każdej manhwie o tym powiedzieć. No co!?! Po 2/3 strojach na krzyż jakie serwuje strona japońska mnogość barw i strojów w manhwach po prostu zachwyca Zrobiła  trochę spamu, bo chyba od czasu Survive as the Hero’s Wife nie zachwycałam się kreską, ale co poradzić jak tam i tu jest zachwycająca 

Pozycja ta jest na pewno dla osób, którym spodoba się narracja i sposób myślenia znany z The Villainess Reverses the Hourglass to i połączenie niezwykle pięknej kreski daje możliwość ukazania niezwykłego połączenia historii, która wciąga bez reszty.

Bonus – Return of the Female Knight

dostałam-drugą-szanse-return-of-the-female-knightAdaptacja Novelki: TAK
Autorzy: Lee Halin (fabuła), Jiya (rysunki)
Status: W trakcie wydawania
Gatunek: reinkarnacja, shoujo, drama, akcja, fantasy, romans
Wydana w Polsce: NIE
Ocena MAL: 10/10

Opis fabuły

Elena, która całe swoje życie spędziła jako zimnokrwista rycerz, by pomścić swoją rodzinę, umarła nie dokonując zemsty. Kiedy otworzyła oczy, zauważyła, że wróciła do przeszłości. Za dnia stała się damą w sukience, a nocą przywdziewała miecz, by zmienić historię i zapobiec zagładzie swojej rodziny.
„Chcę cię poślubić, Wasza Wysokość” – powiedziała do następcy tronu. Zrobiła to, by uratować swoją rodzinę.

Moja ocena

Akuku~! I jak podoba Ci się niespodzianka Będąc zupełnie szczerą to ten bonus wyniknął z mojego zakręcenia, bo kompletnie zapomniałam, że w ostatnim czasie zaadaptowano jedną z moich ulubionych nowelek – wiem, bo przeczytałam ją całą! Dobrze, kończę wstęp i wracam do właściwej recenzji.

Elenę poznajemy kiedy ma zostaje stracona przez swojego największego wroga Paveluca, ale wbrew jej przypuszczeniom nie umiera, ale odradza się kilka lat zanim dojdzie do tragedii. Wiedząc jaka przyszłość czeka swoją rodzinę postanawia sprzymierzyć się z księciem koronnym, który w jej poprzednim życiu został zabity w zamachu. Tak właśnie można streścić kilka pierwszych momentów w tej manhwie. Przyznam się, że naprawdę podoba mi się ta koncepcja – z jednego prostego powodu Elena, w przeciwieństwie do reszty bohaterek już w poprzednim życiu próbowała coś zmienić i stała się rycerzem. Także w nowym życiu stratuje nie tylko z wiedzą o przyszłych wydarzeniach, ale i wie na co jej ciało stać – oczywiście po powrocie musi od nowa wytrenować swoje ciało, ale wie jak ma to robić. Determinacja Eleny to główny mechanizm napędowy serii, to głównie z jej perspektywy odbywać się będzie narracja. Warto nadmienić, że tutaj akcja będzie skupiać się tylko na intrygach, ale i doświadczymy prawdziwej akcji, w której FL będzie aktywnie uczestniczyć, dzięki temu nie zmęczy nas ciągły napływ informacji o stosunkach panujących na dworze cesarskim i Imperium. Ale, ale… nie byłabym sobą gdyby to była tylko seria akcji, oczywiście mamy ładny romans to taki piękny przykład rozwoju relacji od przyjaźni i zaufania do romansu. Relacje Carlisa i Eleny to partnerzy nie tylko w sensie biznesowym, ale życiowym i to jakimi

Return of the Female Knight to seria łącząca w sobie romans, dramę oraz sporą ilość elementów akcji, dlatego jeśli jakaś część nie będzie dla Ciebie to zawsze inna nadrobi. Co więcej nowelka jest zakończona, dlatego można być pewnym, że adaptacja również będzie całościowa, co mnie niezmiernie cieszy; bo nie lubię czekać zbyt długo na rozdziały.

Podsumowanie

Dzisiaj było trochę długo, bo nie mogłam sobie odmówić dodania bonusu! Zresztą, jeśli jesteś ze mną dość długo to wiesz, że wolę przedłużyć wpis, chociaż o jedną serię, dzięki czemu wszystko jest w jednym miejscu. Mam nadzieję, że cenisz to podejście i dalej do mnie zaglądasz. Do zobaczenia~!

Ściskam :*

monikaaa131

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply